نحوه شناسایی محل و علت خرابی

نحوه شناسایی محل و علت خرابی

برای اینکه شما تست کنید که ایراد شبکه از کجاست می تونید از دستور tracert و یا از نرم افزار پینگ پلاتر استفاده کنید. که البته نرم افزار پینگ پلاتر اطلاعات کامل تر و تست بهتری را برای شما انجام می دهد.

بطور کلی ساتیا معمولا 5 دروازه (HOP) عبور دیتای شما را کنترل می کند و بقیه مسیر شامل مخابرات استان مرکزی – شرکت مخابرات زیر ساخت ایران – اینترنت بین الملل در ترکیه یا اتصالات امارات یا روسیه و گرجستان و … می شود.

الف) استفاده از دستور tracert

1- و برای اجرای دستور tracert  در ویندوز به قسمت start رفته و از آنجا گزینه run در ویندوز xp و گزینه search در ویندوز 7 را انتخاب نمائید.

2- در این قسمت تایپ کنید cmd و کلید اینتر را بزنید.

3- دستور tracert yahoo.com را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید.

4- این دستور مسیر شبکه را تا رسیدن به سرور یاهو دروازه به دروازه چک می کند و به شما گزارشی مشابه عکس ذیل می دهد که این گزارش شامل زمان رسیدن بسته های ارتباطی به دروازه های عبور دیتا و شناسه شبکه دروازه (IP) و .. می باشد که اگر بجای زمان از * استفاده کند نشان دهنده پکت لاس می باشد.

yahoo_1

این گزارش نشان می دهد که در دروازه (HOP) شماره 9 به بعد ناگهان زمان عبور بسته های ارتباطی (packets) از 9 میلی ثانیه به 277 میلی ثانیه رسیده و گم شدن بسته ها (packet loss) هم شزوع می گردد که البته این نقطه همان نقطه مشهور سوئیچ ایران به بین الملل هست.

ب) استفاده از برنامه پینگ پلاتر :

برنامه Ping Plotter را از اینجا دانلود و نصب نمایید:

در قسمت 1 (شکل زیر)، آی پی 4.2.2.4 که بیانگر اینترنت می باشد را وارد کنید.
مراحل 2 و 3 و 4 را مطابق شکل زیر وارد کنید.
5. روی دکمه Trace کلیک نمایید.

test ljarabi1

مثال 1:
1. آخرین دروازه شبکه شرکت ساتیا می باشد.
2. اولین دروازه مخابرات می باشد.
3. همانطور که مشاهده می نمایید در این مثال آخرین دروازه متصل، ردیف 10 می باشد. این IP را در سایت http://www.geobytes.com/iplocator.htm در قسمت 4 وارد کنید، با زدن دکمه Submit محل دروازه خرابی در قسمت 5 و حتی بر روی نقشه مانند قسمت 6 نمایش داده می شود.

البته اگر بخواهیم ببینیم که این دروازه در مالکیت کدام شرکت قرار دارد می توانیم از RIPE Database Query و لینک ذیل استفاده نمائیم. که البته این لینک نشان می دهد که شناسه شبکه مثلا 80.191.107.25 در مالکیت شرکت رایانکده آپادانا و به نمایندگی آقای وحید قائم مقامی ثبت گردیده است. برای تست جدید در بالای گزارش در قسمت RIPE Database Query شناسه شبکه (ip) مورد نظر را وارد کرده و تایید می نمائیم.

https://apps.db.ripe.net/search/query.html?searchtext=80.191.107.25&search%3AdoSearch=Search

test kharabi2

test kharabi3

مثال 2:
در ردیف 9، Ping Time، به یکباره به 500ms رسیده است که مطابق مثال قبل می توانید محل این Ping Time بالا را شناسایی کنید.

test kharabi4

نویسنده:satiaisp تاریخ: چهارشنبه, 21 ژانویه , 15
دسته بندی ها:

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه